Hivatáskeresés, karrierváltás, munkahelyváltás, önbizalomnövelés. Gondolatok, tippek ennek támogatására.

KarrierFókusz

KarrierFókusz

Egy tabu téma hivatáskeresés kapcsán

2024. szeptember 27. - Bénó Helga Karriertanácsadó

A hivatáskeresés és a karrierváltás nagy kihívást jelenthet, amikor szembesülünk vele életünk folyamán. Bár gyakran hallunk olyan történeteket, amelyek inspirálóak – emberekről, akik megtalálták az álommunkájukat vagy sikeresen pályát váltottak –, azonban keveset beszélünk arról a félelemről és bizonytalanságról, amely minden ilyen változás mögött ott lapul. Az igazság az, hogy a karrierváltás nem csak izgalmas lehetőség, hanem gyakran rendkívül ijesztő is. Ebben a cikkben azt a "tabu témát" szeretném boncolgatni, amelyről nem beszélünk eleget: miért olyan félelmetes érzés a hivatáskeresés és a változtatás megkezdése?

Miért félelmetes a hivatáskeresés?

A karrierváltás és hivatáskeresés során a legnagyobb kihívás talán az ismeretlenbe való ugrás. Amikor a jelenlegi helyzetünk már nem elégít ki, de még nem látjuk világosan, merre tovább. Gyakran előfordul, hogy pontosan emiatt rekedünk meg a status quo-ban. Ez nem azért van, mert a változás ne lenne kívánatos, hanem mert az ismeretlen jövő szinte bénító félelemmel tölti el az emberek jó részét. Mielőtt továbblépnénk, nézzük meg a leggyakoribb félelmeket, amelyekkel szembesülhetünk, amikor a hivatásukban változtatásra készülünk.

1. A biztonság elvesztésétől való félelem

Az emberek természetüknél fogva a biztonságot és a stabilitást keresik. Ha egy jól megszokott munkakörnyezetben dolgozol, amely ugyan nem inspirál, de biztos megélhetést nyújt, akkor a változtatás gondolata ijesztő lehet. Az ismeretlen terepre lépni azt jelenti, hogy lemondunk a megszokott és biztos dolgokról – legyen az a havi fix fizetés, a munkarutin vagy a kollégák támogatása. Ez a "mi lesz, ha" félelem sokszor visszatart attól, hogy meglépjük azt a döntést, ami végül boldogabbá tehetne minket.

2. A kudarctól való félelem

A karrierváltás egyik legnagyobb félelme a kudarc lehetősége. "Mi van, ha nem sikerül?" A kudarc gondolata annyira erős lehet, hogy inkább a stagnálást választjuk, minthogy kockáztassunk. Az emberek zöme fél attól, hogy az új hivatásuk sem hozza meg azt az elégedettséget, amit keresnek, vagy hogy egyszerűen nem lesznek sikeresek benne. Ez a félelem gyakran összekapcsolódik a tökéletesség igényével, amely arra ösztönöz, hogy csak akkor lépünk, ha minden biztosnak tűnik – ami a valóságban ritkán fordul elő.

3. Elutasítástól való félelem

Amikor új karrierútra lépünk, sok új emberrel, helyzettel és kihívással kell szembenéznünk. Ez magában hordozza az elutasítás lehetőségét is. Mi van, ha nem vagyunk elég jók? Mi van, ha nem fogadnak el az új közösségben vagy a munkahelyen? Az elutasítás félelme sokszor tudattalanul is erős gátat képez, amely visszatart minket attól, hogy új lehetőségeket keressünk. 

4. A kényelmi zóna elhagyása

Bármennyire is nem szeretjük a jelenlegi helyzetünket, a komfortzónánk gyakran sokkal biztonságosabbnak tűnik, mint az ismeretlen. A kényelmi zóna azt jelenti, hogy a jelenlegi életünk és munkánk kiszámítható, még akkor is, ha nem érezzük magunkat benne boldognak. Az elhagyása olyan érzést kelthet bennünk, mintha a biztos talaj kicsúszna a lábunk alól, és semmi kapaszkodó nem maradna. Ez az egyik legnehezebb dolog a karrierváltás során, hiszen a megszokott dolgoktól való elszakadás mindig kockázattal jár.

5. Az érzelmi bizonytalanság érzése

Az érzelmi bizonytalanság az egyik legnagyobb teher, amellyel szembe kell néznünk a karrierváltás során. Amikor változtatunk, nem látjuk előre, hogy pontosan mi fog történni. Nem tudjuk, hogy az új hivatás valóban passzolni fog-e hozzánk, hogy megtaláljuk-e benne a boldogságot, vagy hogy sikeresek leszünk-e benne. A bizonytalanság érzése pedig természetes módon félelmet vált ki belőlünk. Az emberi természet hajlamos a legrosszabb forgatókönyvre gondolni: "Mi van, ha nem találom meg a helyem?", "Mi van, ha nem sikerül előrelépni?" Ez a bizonytalanságérzés képes megbénítani és visszatartani attól, hogy megtegyük az első lépést a változás felé. 

6. Anyagi bizonytalanság

A karrierváltás nem csak érzelmi, hanem gyakorlati kockázatokkal is jár, és talán az egyik legnagyobb gyakorlati félelem az anyagi bizonytalanság. Az emberek félnek attól, hogy a váltással elveszíthetik a stabil jövedelmüket, a megszokott életszínvonalat, és ez komoly stresszt okozhat. Az anyagi kérdés mindig fontos szempont egy ilyen döntés meghozatalánál, és sokszor éppen ez tart vissza attól sokakat, hogy merjenek lépni.

6. Identitásvesztéstől való félelem

A karrierünk szorosan összefügg az identitásunkkal. Amikor egy új útra lépünk, vagy elhagyunk egy régi hivatást, gyakran az a kérdés is felmerül, hogy "Ki is vagyok én valójában?". Az évek során kialakult szakmai identitásunk sokszor mélyen beépül az önképünkbe, és az attól való elszakadás félelmetes lehet. 

Hogyan küzdhetünk meg a félelemmel és a bizonytalansággal?

A hivatáskeresés és karrierváltás során a legfontosabb, hogy felismerjük: a félelmek természetesek, de nem kell, hogy visszatartsanak minket. Az első lépés a félelmek leküzdéséhez az, ha elfogadjuk ezeket, és megértjük, hogy mindenki szembenéz ilyen érzésekkel. Nem velünk van a gond.

Egy másik fontos lépés a fokozatosság. Nem kell azonnal mindent megváltoztatni, és nem kell minden kérdésre egyből választ találni. A változás kis lépésekkel kezdődik. Kérd ki egy mentor vagy karriertanácsadó segítségét, aki strukturált módon tud segíteni abban, hogy kitaláld, merre érdemes továbbindulni. Egy jól megtervezett karrierstratégia sokat segíthet abban, hogy a bizonytalanság érzését kézben tartsuk, és fokozatosan magabiztosabbá váljunk az új úton.

Ezt az egy dolgot vidd el magaddal

A hivatáskeresés és a karrierváltás kétségtelenül félelmetes feladat. A változás mindig kihívás, különösen akkor, ha az életünk egyik fontos területét, a munkánkat érinti. A félelmek és a bizonytalanságérzés természetes velejárói ennek a folyamatnak, de nem kell, hogy ezek visszatartsanak minket. A siker kulcsa az, hogy elfogadjuk ezeket az érzéseket, és elinduljunk az úton – még ha kis lépésekben is.

"A bátorság nem a félelem hiánya,  sokkal inkább egy döntés, hogy a félelemnél van, ami fontosabb. 

Hamarosan hozok egy olyan ingyenes karrier tesztet, amely segít megnézni, hol tartasz jelenleg a karrieredben, és rávilágít arra, hogy merre lenne érdemes továbbindulnod. Hiszen az első lépés a változás felé az, hogy tudatosítod a jelenlegi helyzetedet.

Ne maradj le, kövess Instagramon, hogy elsőként értesülj róla!

Instagram oldalam itt találod.

blog12_1.png

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://benohelgacoach.blog.hu/api/trackback/id/tr4718500586

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása