Az elmúlt években a home office sokak számára elérhetővé vált, de egyre több cég dönt úgy, hogy visszavonja ezt a lehetőséget. Vajon miért történik ez, és milyen következményei lehetnek?
Miért szünteti meg egyre több cég a home office-t?
Bár az otthonról történő munkavégzés rengeteg előnnyel jár, sok vállalat mégis a hagyományos irodai jelenlétet preferálja továbbra is. Ennek több oka lehet:
- Jelenlét-alapú kultúra: Sok helyen még mindig az számít dolgozónak, aki fizikailag ott van az irodában. A teljesítményt nem az eredmények, hanem a látható munkaidő alapján mérik.
- Kontroll és bizalmatlanság: Egyes vállalatok attól tartanak, hogy az alkalmazottak otthon nem dolgoznak olyan hatékonyan.
- Csapatkohézió hiánya: A vezetők gyakran panaszkodnak arra, hogy a csapatmunka és az innováció csökken, ha a dolgozók nem találkoznak személyesen.
- Üres irodák fenntartási költsége: Sok cég hosszútávú bérleti szerződésekben ragadt, és nem akarja feleslegesen fenntartani az üresen álló irodákat.
Ezek az érvek elsőre logikusnak tűnhetnek, de vajon a valóságban tényleg indokolják a home office felszámolását?
Csak az a dolgozó dolgozik, aki szem előtt van?
Sok cégnél még mindig él az a nézet, hogy csak az a munkavállaló végez érdemi munkát, aki fizikailag jelen van az irodában. Ez a szemlélet több szempontból is káros lehet – mind a szervezetre, mind a munkavállalókra nézve.
Milyen káros hatásai vannak ennek a nézetnek?
- Nem a teljesítmény, hanem a jelenlét számít. Ha egy cég kizárólag azt méri, hogy ki van bent az irodában, az nem ösztönöz hatékony munkavégzésre. Egy dolgozó lehet fizikailag jelen, de ez nem garantálja, hogy valóban produktív is.
- Felesleges túlórák és kiégés. Ha a vezetőség azt várja el, hogy a munkavállalók hosszú munkaidőt töltsenek bent, akkor sokan csak „láthatósági munkát” végeznek, azaz bent maradnak, hogy megfeleljenek az elvárásoknak, de nem feltétlenül dolgoznak hatékonyan. Ez hosszútávon akár kiégéshez vezethet.
- A tehetségek elvesztése. Azok a munkavállalók, akik képesek hatékonyan dolgozni otthonról vagy rugalmas keretek között, előbb-utóbb elhagyják azokat a cégeket, amelyek nem biztosítanak számukra ilyen lehetőségeket.
Miért alakulhat ki ez a szemlélet?
- A kiválasztási rendszer hibája. Sok vállalat még mindig a „megfelelő karaktert” keresi egy pozícióra, nem pedig a tényleges kompetenciát. Így előfordulhat, hogy olyan emberek kerülnek be, akik jól mutatnak az irodában, de nem feltétlenül eredményesek.
- A vezetői bizalmatlanság. Ha egy cég nem tanulta meg, hogyan lehet eredményeket mérni jelenlét helyett, akkor a vezetők bizonytalanságból inkább a hagyományos módszerekhez nyúlnak.
- A múltból örökölt vállalati kultúra. Sok vállalatnál még mindig az a norma, hogy a vezetők úgy érzik, akkor végzik jól a munkájukat, ha fizikailag felügyelhetik a csapatukat.
Milyen fejlődésre van szüksége a munkavállalóknak?
Ahhoz, hogy a home office valóban hatékony maradjon, a munkavállalóknak is alkalmazkodniuk kell:
- Felelősségvállalás a saját munkájukért. Egy távmunka-modellben az eredmények önmagukért beszélnek, de ehhez a dolgozóknak is tudniuk kell önállóan és felelősségteljesen dolgozni.
- Jobb kommunikációs készségek. Mivel a vezetők kevésbé látják közvetlenül a napi munkát, a dolgozóknak tudniuk kell jól kommunikálni az elért eredményeiket és a felmerülő problémákat.
- Önmenedzsment. Aki home office-ban dolgozik, annak tisztában kell lennie azzal, hogyan osztja be hatékonyan az idejét, és hogyan tartja fenn a motivációját hosszútávon.
Azok a munkavállalók, akik ezekben a készségekben fejlődnek, sokkal nagyobb eséllyel tudnak élni a home office lehetőségével – anélkül, hogy visszaélnének vele. A cégek pedig hosszútávon jobban járnak, ha nem a jelenlétet, hanem a valódi teljesítményt értékelik.
A home office előnyei és hátrányai
Az otthonról végzett munka lehetősége az alkalmazottak számára nem csupán kényelmi kérdés, hanem hatással van a teljesítményükre, elköteleződésükre és életminőségükre is.
Előnyök:
- Nagyobb produktivitás: Több tanulmány (pl. McKinsey, 2023) kimutatta, hogy az otthonról dolgozó alkalmazottak gyakran hatékonyabbak, mivel kevesebb megszakítás éri őket.
- Kevesebb ingázás: A napi több órás utazás megszűnésével csökken a stressz és növekszik a szabadidő.
- Magasabb elégedettség: A munkavállalók rugalmasabb időbeosztással könnyebben egyensúlyoznak a munka és a magánélet között.
Hátrányok:
- Kevésbé erős csapatkapcsolatok: A személyes jelenlét hiánya csökkentheti az együttműködést és a spontán ötleteléseket.
- Lassabb karrierépítés: Az irodai környezetben könnyebb észrevehetővé válni a vezetők számára, ami elősegítheti az előléptetéseket.
- Nehezebb határt húzni a munka és a magánélet között: Sok otthonról dolgozó ember érzi úgy, hogy „mindig elérhetőnek kell lennie”.
Kiket érint leginkább a változás?
Bár a home office megvonása mindenkit érinthet, bizonyos csoportok különösen nehéz helyzetbe kerülnek.
Túlnyomó részben az anyák (de mondhatnám úgy, hogy szülők) számára jelent problémát a rugalmasság elvesztése. Sok nőnek a home office nem csupán kényelmi kérdés, hanem egyetlen lehetőség arra, hogy munka mellett elláthassa a családi feladatait is.
- A KSH 2023-as adatai szerint a magyar anyák 35%-a nem tud teljes állásban visszatérni a munkaerőpiacra a gyermekvállalás után.
- Az Eurostat (2024) adatai szerint a részmunkaidős foglalkoztatás aránya Magyarországon csupán 6%, míg az EU-s átlag 20%.
Ha a cégek teljesen eltörlik a home office-t, sok értékes és megbízható munkavállalót veszíthetnek el, akik számára a rugalmas munkavégzés a kulcs a hosszútávú elköteleződéshez.
Hogyan találhatsz olyan munkahelyet, ahol megmarad a rugalmasság?
A rugalmas állások többsége nem kerül fel a nagy állásportálokra. Sok esetben a rejtett munkaerőpiacon érhetőek el azok a pozíciók, amelyek lehetővé teszik a home office-t vagy az atipikus foglalkoztatási formákat.
Karriertanácsadóként segítek ügyfeleimnek megtalálni ezeket a lehetőségeket, és felkészítem őket arra, hogyan pályázzanak sikeresen olyan pozíciókra, amelyek valóban megfelelnek az igényeiknek.
Mi lesz a jövő?
A kérdés az, hogy a vállalatok hosszútávon mennyire tudnak alkalmazkodni a munkavállalói igényekhez. Egy biztos: azok a cégek, amelyek megőrzik a rugalmasságot, előnyt élveznek a tehetséges munkaerő megtartásában és bevonzásában.
Ha most álláskeresés előtt állsz, vagy nem vagy biztos benne, hogyan találhatod meg a neked való lehetőségeket, érdemes tudatosan építeni a stratégiádat – és nem egyedül nekivágni ennek az útnak.