Kevés dolog annyira fárasztó és lelkileg kimerítő, mint az elhúzódó álláskeresés. Az, amikor hetek, hónapok telnek el úgy, hogy beadod az önéletrajzokat, kapod az automatikus elutasításokat (már ha kapsz bármit), és közben csak gyűlik a frusztráció. A visszautasítások nem csak a szakmai önbizalmat kezdik ki, hanem sokszor az identitásunkat is. Főleg, ha már nem az első hónapnál tartunk.
Sokan ilyenkor arra gondolnak: „Mi baj van velem?” Pedig lehet, hogy nem veled van baj. Lehet, hogy csak nincs stratégiád.
És 2025-ben stratégia nélkül állást keresni olyan, mint kormány nélkül csónakázni a nyílt tengeren. Lehet, hogy kikötsz valahol… de nem biztos, hogy ott, ahol szeretnél.
A legnagyobb tévhit: „Elég egy jó önéletrajz”
Ezt sokszor hallom: „Helga, szerintem az önéletrajzom rendben van, mégsem hívnak.” És ilyenkor jön az a rész, amikor elmondom: nem, az önéletrajz nem az első lépés. Az csak egy eszköz, de ha nem tudod, merre tartasz, teljesen mindegy, mennyire szép az eszközöd.
A sikeres álláskeresés nem a CV első sorának megírásával kezdődik. Hanem ott, hogy tisztázod, hova akarsz eljutni.
Mi a cél? Mi az irány? Milyen munkakör passzol hozzád? Hol látod magad 1-2 éven belül? Mi az, ami most fontos az életedben – rugalmas időbeosztás, fejlődési lehetőség, kiszámíthatóság?
Ha ez nincs rendben, akkor jönnek a „mindenhová beadom, hátha” típusú próbálkozások. És az ezekből fakadó elutasítások, amik csak tovább erősítik a kudarcélményt.
Az orientáció: a pályázás GPS-e
Ha nem vagy jól „belőve” – mármint szakmailag és emberileg –, akkor simán pályázhatsz olyan pozíciókra is, amik már nem neked valók. Vagy épp olyanokra, amikkel alá lősz, csak mert úgy érzed, az esélyed nagyobb.
Ezért az első, amit egy ügyféllel átnézünk: a kiindulópont. Hol tartasz most? Mik az erősségeid? Mi az, ami működik benned, és mit érdemes most háttérbe tenni?
A jó orientáció nem luxus, hanem alap. Mert nélküle nem tudod, merre indulj. És így jönnek a széttartó pályázások, a belső bizonytalanság, és az az érzés, hogy „valami nem stimmel, de nem tudom, mi”.
A stratégia: nem bonyolult, csak következetes
Sokan azt gondolják, hogy stratégia = bonyolult táblázatok, napi ötórás LinkedIn-elemzés, és Excelben vezetett minden. Nem.
A stratégia valójában azt jelenti: van egy átgondolt terved. Tudod, mikor, mit csinálsz. Milyen csatornákon keresel. Hol vagy jelen, milyen anyagokat küldesz ki, mikor kell utánkövetned egy pályázatot.
A mai álláspiacon már nem elég csak a hirdetéseket nézni. A rejtett munkaerőpiac legalább annyi lehetőséget rejt, ha nem többet – ismeretségek, kapcsolatépítés, közvetlen megkeresések.
És igen, ez macerásabb. És több bátorság kell hozzá. De pont ezért működik. Mert sokan még nem így csinálják.
Az akcióterv: az álláskeresés időmenedzsmentje
Ha már dolgozol, és csak váltanál, akkor még fontosabb, hogy ne az időd uralkodjon feletted, hanem te rajta.
Egy heti akcióterv segít fókuszáltnak maradni. Nem kell napi 3 órát ezzel töltened, de ha tudod, mikor mit csinálsz, akkor nem sodródsz. Hanem mész előre.
Egy jó akciótervben van helye:
-
a hirdetések áttekintésének,
-
a kapcsolatépítésnek,
-
a jelentkezések testreszabásának,
-
és az utókövetésnek is.
Ez nem csak időhatékonyságot ad, hanem belső nyugalmat is. Mert úgy érzed: kontrollod van.
A legfontosabb: ne egyedül csináld
Egy elhúzódó álláskeresésben nem csak a szakmai energiáid fogynak el, hanem a hited is. Hogy „tényleg van nekem helyem valahol?”. És ez az a pont, ahol a legtöbben elkezdenek alább adni: pozícióból, igényből, bérből, önmagukból.
Nem kell egyedül csinálnod. Vannak támogatási lehetőségek. És igen, ez egy szolgáltatás, de az idő, amit megspórolsz vele, és az energia, amit visszanyersz, sokszorosan megtérül.
Ráadásul: az a fajta önreflexió, amit egy szakember mellett végzel el, nem csak az álláskeresésedet teszi hatékonyabbá. Hanem az egész karrieredre hatással lesz.
Ha úgy érzed, hogy jól jönne a személyre szabott támogatás, nézd meg, hogyan tudok segíteni neked egy ingyenes előzetes konzultáció keretében:
https://calendly.com/benohelga/elozetes-konzultacio-1
Mert az álláskeresés nem a szerencséről szól. Hanem a stratégiáról.