Anya, feleség, élettárs, logisztikus, háztartásvezető, barát, (szerencsés esetben) gyerek, szakács, sorolhatnám még végtelenségig. Hány szerepet tudsz felsorolni az életedben? Akkor ezek mellé még tegyük a dolgozó anyát, a vállalkozónőt, aki kitalál, megvalósít, tervez, újratervez, social median jelen van, esetleg még más emberek megélhetéséért is felel. Én már a felsorolásba is belefáradtam, te néha nem vagy fáradt? Felbukkansz te, mint nő a saját listádon? Magadra jut idő? Hagysz időt a töltődésre?
A magas szintű, hosszútávon fennálló, és kezeletlen stressz kiégéshez vezethet, és bizony, ha nem szervezzük jól a vállalkozói létet, akkor kimarad a lelkünkkel való foglalkozás, ami ezen a stressz szinten csökkenteni tud.
Az alábbi dolgok segíthetnek neked abban, hogy ne égj ki a saját életedben:
- Prioritás lista: lehet ez akár szó szerint megírt lista, ahol szépen pipálgatod a feladataidat. Minden napodban tudd, hogy mik azok a feladatok, amik prioritást élveznek. Nagyon fontos a listánál az engedékenység és a rugalmasság. Hiszen anyaként tudjunk, hogy egy pillanat alatt borulhat a napunk (pl. éjszakai láz, reggeli taknyosság stb…), és ha nem vagyunk magunkkal szemben engedékenyek, akkor jön az önostorozás. A prioritás lista felállításánál van egy fontos, és hasznos önreflektív kérdés: Minek van most itt az ideje az életemben? És ha éppen annak, hogy ápolod a beteg gyereked, akkor ne kezdd bántani magad, hogy miért nem haladtál hatékonyan a munkával, vagy miért nem jöttek a poszt ötletek.
- Segítői hálózat feltérképezése: egy vállalkozó anyánál életmentő lehet, ha tudja, hogy kitől tud támogatást kérni. Lehet ez családtag, takarítónő, virtuális asszisztens, bébiszitter. Legyen meg az, hogy ha szorít a határidő a munkában, és vészhelyzet van, kit hívhatsz.
- Támogató közösség vagy segítő szakember: klienseimnél azt tapasztalom, hogy hiába van ott a család, barátok, vagy nem tudják tanács-, és ítéletmentesen meghallgatni a nehéz érzéseiket, vagy nem érzik át, hiszen nem ebben a szituációban vannak. Hatalmas segítség lehet, ha csatlakozol pl. vállalkozónőkből álló közösséghez, vagy van melletted egy coach vagy egyéb segítő szakember. Ha már kimondhatod ezeket az érzéseket, sokat tud tisztulni a kép.
- Fontos vs. sürgős feladatok: sok esetben anyaként és vállalkozóként tűzoltásból áll a nap, tornyosulnak a sürgős feladatok, nyomasztanak a „to do” listák. Viszont ne feledkezzünk meg a fontos feladatokról sem. Leggyakrabban ezeknél vannak a töltődési pontjaink. Pl. mozgás beiktatása, meditálás, randi a férjünkkel stb…
- És plusz egy gondolat: tudatosítsd magadban, azért lettél anyaként vállalkozó, hogy a vállalkozás legyen az életedért, ne pedig az életed a vállalkozásodért.
Coachként klienseim visszajelzése alapján tudom, hogy mekkora segítség tud az lenni, ha valaki meghallgatja őket, ha elmondhatják a nehéz érzéseiket, és ezen felül személyre szabottan kidolgozunk egy stratégiát, hogy hogyan lehet úgy összeegyeztetni a vállalkozást a családdal, hogy ez a vállalkozói lét örömöt okozzon, ne pedig a kiégés felé vigyen gőzerővel.
Drága vállalkozó anya, te hogy vagy most?