Mi van akkor, ha foglalkozol a lelkeddel, ha azt érzed, hogy életed része az önfejlesztés, és a tudatosság, de mégis valami miatt egyszer csak berántanak ugyanazok a sémák? Sajnálod is magad kicsit, vagy épp jönnek a „nem vagyok elég jó” kételyek.
Nagyon sokat szoktam beszélgetni ezekről a dilemmákról a coaching folyamatokban, és saját bőrömön is tapasztalom ezt, hogy bizony nehéz napokon elő tud jönni a válladon az az EGO lány, és elkezdi duruzsolni a régi jó mondatait.
Megkapom sokszor a kérdés, de hogyan lehet legyőzni a megfelelési kényszert, az elég jó vagyok-e érzést, és a perfekcionizmust (és sorolhatnám még)?
A következő kérdést szoktam feltenni ilyenkor: Biztos, hogy arra kell fókuszálnod, hogy legyőzd ezeket? Persze érdemes hosszú távú folyamatban is gyógyítani pl. egy jó pszichológussal, de van olyan, hogy ez megvolt, mégis előtörnek a régi érzések újra és újra.
Amikor fáradtabb vagy, vagy rosszabb periódusban találod magad elő tudnak jönni a régi beidegződések, és jön az önostorozás, de én már a tudatosság útján vagyok, de én annyit foglalkozom önmagammal, de én fejlesztem magam, akkor miért, mit kellene másképp csinálnom, miért nem sikerül már megint, miért nem tűnnek végre el stb...
Mi van akkor, ha azt mondod, OK dolgozom azon, hogy egyre kevesebbet rántsanak be ezek a mondatok, de ha mégis előjönnek, akkor nem kezdem el magam bántani.
Az a meglátásom, hogy már akkor is nagyon sokat tehetsz magadért, ha tudatosítod a gondolataidat, ha észreveszed, hogy megint a régi séma lépett életbe. Az a legszuperebb, ha tudsz ilyenkor nyomni egy STOP gombot, és felteszed magadnak a következő kérdéseket:
Mire gondolok most/Mit érzek most?
Miért érzem most ezt, mi válthatta ki belőlem?
Ez az én gondolatom, vagy kaptam valakitől? (pl egy vélemény)
Öleld meg magad, vagy adj magadnak egy pacsit a tükörben azért, mert megtanultad hamarabb fülön csípni ezeket a negatív gondolatokat, megnevezni az érzéseidet, és megvizsgálni a realitásukat.
Sokszor már egy ilyen hátralépés elég, hogy meglásd azt, hogy berántott egy régi séma, de a döntés most is ott van a te kezedben, hogy merre tovább.
A coaching folyamat során pontosan ilyen működő stratégiákat tudsz megtanulni, és irányított kérdések mentén meg tudod találni, hogy számodra mi a legjobb megoldás.