Hivatáskeresés, karrierváltás, munkahelyváltás, önbizalomnövelés. Gondolatok, tippek ennek támogatására.

KarrierFókusz

KarrierFókusz

A szerethető munka megtalálása csak kevesek kiváltsága?

2024. szeptember 20. - Bénó Helga Karriertanácsadó

Mikor érezted utoljára, hogy szereted a munkád?

Amikor reggel felébredsz, izgalommal tölt el az a gondolat, hogy új nap kezdődik vagy inkább úgy érzed, hogy ma is csak nyűg, hogy megint dolgoznod kell?

Mikor éreztél utoljára motivációt ezen a területen?

Miért fontos, hogy szeresd a munkádat?

A munka életünk jelentős részét teszi ki, és ha úgy érzed, hogy az, amit nap mint nap csinálsz, nem tölt el örömmel vagy elégedettséggel, annak nemcsak a karrieredre, hanem az életed más területeire is komoly hatása lehet. A frusztráltság előbb-utóbb begyűrűzik a családi életedbe, a baráti kapcsolataidba, és minden szerepedbe. 

Illúzió, hogy lehet szerethető munkát találni?

Sokan azt gondolják, hogy a munka csak munka – el kell végezni akkor is, ha nem szeretjük. Hamis illúzióként elhiszik, hogy a munkaidő lejártával leteszik a fásultságot, a frusztrációt, és boldogan élik a munkán kívüli életüket. Ne csapd be magad ezzel a tévhittel.

Mi van, ha létezik olyan munka, amit igazán élvezhetsz, ami feltölt, inspirál és ahol önmagad lehetsz? Milyen lenne az életed, ha rátalálnál erre a hivatásra?

 

Miért veszítjük el a motivációt?

  • Nem érzed értékesnek a munkádat: Ha úgy gondolod, hogy a munkádnak nincs valódi értelme, könnyen elveszítheted a lelkesedést. Amikor nem látod a nagyobb képet vagy hogy munkád hogyan járul hozzá valami fontoshoz, az motivációhiányhoz vezethet.
  • Bedarál a monotonitás: Ha a feladatok egyhangúvá, kiszámíthatóvá válnak, nehéz örömet találni bennük. Az ismétlődő feladatok nem nyújtanak kihívást, és elvész a munka iránti lelkesedés.
  • Értékrend ütközés: Lehet, hogy a munkád nem illik a személyes értékrendedhez. Amikor nem érzed, hogy az, amit csinálsz, összhangban van azzal, ami számodra fontos, az hosszútávon frusztrációhoz vezethet.
  • Fejlődési lehetőségek hiánya:  Amikor úgy érzed, hogy a munkádban nincs lehetőséged új készségeket elsajátítani vagy nincs jövőbeni perspektíva, az hamar unalomhoz és érdektelenséghez vezet.

 

Hogyan találhatod meg újra a szenvedélyed a munkában?

Ha úgy látod, hogy elveszítetted a motivációdat, és már nem tölt el örömmel a munkád, ne aggódj – ez nem jelenti azt, hogy véglegesen megrekedtél. Gyakran csak néhány egyszerű lépésre van szükség ahhoz, hogy újra rátalálj arra a szenvedélyre, ami korábban hajtott (mert remélhetőleg hajtott valaha). A belső elégedettség visszanyerése lehet, hogy apró változtatásokkal kezdődik, amelyek új perspektívát adnak a munkádhoz. Íme néhány módszer, amelyek segíthetnek abban, hogy visszatalálj ahhoz a lelkesedéshez, amit egykor a karriered iránt éreztél.

  1. Tedd fel a kérdést: Miért csinálom azt, amit csinálok?
    Néha érdemes egy lépést hátralépni, és átgondolni, hogy miért választottad ezt a pályát, miért kezdtél el ezzel a munkával foglalkozni. Mi volt az a dolog, ami kezdetben motivált? Mi volt a célod? Ha sikerül újra kapcsolatot teremtened ezzel az érzéssel, az segíthet visszanyerni a motivációdat.
  2. Keress új kihívásokat
    Ha úgy érzed, hogy a munkahelyeden már nincs kihívás, és a feladataid monotonok, próbálj meg új projekteket keresni, új készségeket elsajátítani. Beszélj a feletteseddel, és kérdezd meg, van-e lehetőség olyan feladatokra, amelyek jobban motiválnak. 
  3. Értékeld újra a céljaidat
    Vajon még mindig ugyanazokat a célokat követed, mint amikor elkezdted a karrieredet? Néha változnak az életcélok, és ez teljesen normális. Vizsgáld meg, hogy a jelenlegi munkád mennyire van összhangban a mostani életcéljaiddal.

 

A hivatás megtalálása nem luxus

Sokan azt hiszik, hogy szerethető munkát találni csak kevesek kiváltsága, de ez nem így van. A hivatásod megtalálása nem azt jelenti, hogy minden nap tökéletes lesz. De azt igen, hogy úgy érezheted van értelme annak, amit csinálsz, és örömmel végzed a feladataidat.

A jó hírt a végére hagytam. Változtatni (akár drasztikusan is) soha nem késő. A legfontosabb, hogy felismerd azt az érzést, hogy már nem motivál a munkád, és elkezdj tenni a változás érdekében. Tedd fel magadnak a kérdést: mi az, amit igazán szeretek csinálni? Mi az, ami boldoggá tesz? Kezdd el összeírni ezeket a tevékenységeket. Ez az első lépés ahhoz, hogy közelebb kerülj a hivatásod megtalálásához.

 Pontosan ezért érkezik hamarosan egy ingyenesen letölthető anyagom is, mert látom, hogy a hivatáskerésben a hogyan induljak, és az egymás utáni lépése kitalálása a legnehezebb, így ebben fogok segíteni. 

blog_09_19.png

A bejegyzés trackback címe:

https://benohelgacoach.blog.hu/api/trackback/id/tr6318495302

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mesterséges Geci 2024.09.20. 15:24:12

A munkámat szerettem. A munkahelyemtől, pontosabban pár főnökömtől undorodtam.

Nightfallivy 2024.09.22. 17:49:02

Miért szeresd a munkát? Azért is, mer ha az ember utálja, 8-12 órán át olyan közegben,érzelmi állapotban létezés, ami számára nem jó, hát kihat az élet többi részére, a szabadidőre.
Éppen felmondási időmet töltöm, számomra a jelenlegi munka inkább rossz, mint jó. Lehet, vannak jó emberek, de mit ad hozzá az életemhez? Van-e fejlődési lehetőség? Megfelel-e az, hogy csak a darabszám a lényeg? Persze, meg lehetne reformálni azt a helyet is, hogy számomra elfogadható legyen, de erre nem fog sor kerülni.
Ahol én dolgozom, ott nem igazán lehet projektekről beszélni a mi szintünkön darabszámokról lehet beszélni. Betöltött munkakör: operátor.
Kitöltöttem egy tesztet, (ilyen személyiségtípus), ott kiadja azt is, hogy mi az a munkatípus, ami az embernek testhezálló és mi az, ami kerülendő. Ezt tanácsolom másoknak is.

Bénó Helga Karriertanácsadó 2024.09.22. 17:54:56

@Nightfallivy: A tesztek jók. De célszerű a helyükön kezelni azokat, és nem csak az eredményeik alapján dönteni. Az önismereti munkát nem váltja ki. Csak önismereti munkával együtt ajánlom őket. Mutathatnak egy irányt, de teljesen tévútra is vihetnek. Ezért az önismereti munka az alapja a karrierváltásnak.

Nightfallivy 2024.09.22. 18:38:57

@Bénó Helga Karriertanácsadó: nyilván kell hozzá önismeret. :)
A teszttel kapcsolatban: alapból vannak, amik érdekelnek és ezek egy részét hozta ki a személyiségteszt eredménye.
A lehetőségeket megvizsgálom. Pl. lehet, érdekelne a "szociális munkás" munkakör, de a fizetés nem lenne elegendő, meg van pár dolog se annyira jó, ami a munkával jár (megbecsülés,konfliktusok stb). Kihozta az óvónőt is, mint ajánlott szakma, csak engem a gyerekekkel való foglalkozás nem nagyon érdekel ilyen szinten. Nem is vagyok az a tipikus női figura, aki imádja a gyerekeket.
Az én utam valamiféle saját vállalkozás, csak abba se szeretnék egykettőre belevágni.

Bénó Helga Karriertanácsadó 2024.09.22. 19:30:26

@Nightfallivy: Jól gondolkodsz erről. Alapvetően az útkeresés, és a hivatáskeresés egy hosszútávú folyamat. FOrmálódunk alatta, tapasztalatot szerzünk, majd megtaláljuk. Sem sürgetni, sem elkapkodni nem szabad. Menni kell az úton és nem megállni (belenyugodni, hogy utáljuk a munkánkat és nem változtatunk).
süti beállítások módosítása