Millió szereppel való bűvészkedés, feladatok, listák, végtelennek tűnő logisztika. Az anyaságnak a szépségeken felül van egy ilyen oldala is, valahogy erről kevesebben beszélnek.
Mi egy anyának a legfárasztóbb ebben a sok szereppel való sakkozásban? A szétaprózódás, hogy sokszor azt érzed, hogy ide is kapsz egy kicsit, oda is kapsz, azt érzed semmire sincs időd. Sokszor fejben a következő lépésen jár az eszed, és alig vagy a jelenben. Jön az önostorozás, jajj a gyerekkel kellene többet foglalkoznom, jajj jó lenne több pénz, kellene, hogy haladjak a munkában, jajj miért nincs többször időm főzni, és a lakás is szalad. Na és akkor még az anyák saját idejéről, és töltődéséről nem is beszéltünk.
Kinek ismerős a fenti pár mondat?
Ez egy lelki lehúzó negatív spirál, amitől egyre nyomorultabbul fogod érezni magad, egyre jobban kimerülsz, sőt sodródsz a kiégés felé (igen, nem csak a munkában lehet kiégni, hanem bármelyik szerepünkben).
Akkor most nagy levegő, orron át 4-re beszív, benntart 4-ig, szájon át kifúj 4-re, és ezt ismételd meg háromszor, és itt az idő, nyomj egy STOP gombot, és lépj az önismereti utadra, és kezdd el a tudatosítást.
A coaching folyamatokban a kliensekkel az alábbi gondolatmeneten indulunk el mindig ebben a témában, és ezt a metódust szépen személyre szabottan ki lehet bontani, és kidolgozni a kiutat, és a stratégiát, aminek a végén ott van egy sokkal nyugodtabb és boldogabb önmagad.
1. Fehér lapot elő, és írd fel milyen szerepekben vagy most jelen az életedben. Anya, feleség, gyerek, meny, testvér, munkatárs, barátnő, szakács, logisztikus, békebíró, ügyintéző, nő, ember, én stb... Ha ez megvan, akkor 100%-ot ossz szét a szerepek között aszerint, hogy az idődből mennyit tesznek ezek most ki jelenleg.
2. Megvan a felsorolás, sok esetben nem teszik. Akkor most jöhet még egy nagy levegő, és tudatosítsd kérlek: minden nap minden szerepedben nem tudsz tökéletesen helytállni, ne is akard, mert rövid úton ki fogsz égni. Légy kicsit megengedő magaddal.
3. Prioritási sorrend.
- Egyrészt abban, hogy állíts egy sorrendet, hogy mik azok a szerepek, amik most nagyon fontosak az életedben, szeretnéd, ha ezek lennének hangsúlyosak, és mik azok, amik kevésbé. Nos amik kevésbé ott határozz meg egy minimumot. Azt a minimumot, amit ha megcsinálsz, akkor tudod, hogy nem fogsz végtelen önostorozásba kezdeni. Ez a cél ezeknél és nem a tökéletes (sehol máshol sem cél a tökéletes).
- Másrészt legyen egy prioritás lista az adott napodra is. Akár azért, hogy pipálni tudd az elvégzett tételeket, és nap végén lásd, hogy azért jó sok mindent megcsináltál. Másrészt azért, hogy tudd mi az a 2-3 feladat, ami a tetején van, és nagyon jó lenne aznap megcsinálni. A többivel, ha megcsúszol, akkor kerül a következő nap elejére. Hangsúlyozom légy rugalmas, és megengedő magaddal, anyaként ez életet menthet.
4. Tudd, hogy az életedben mi a sürgős, és fontos. A fontos dolgok nem feltétlenül sürgősek, de nagyon légyeges, hogy tudatában légy és időt szentelj rájuk, mert sokszor ezekben a dolgokban van a töltődésed. (masszázs, sport, egészséges étkezés, hobbi, szerelem projekt stb..)
Ez a három pont egy jó kiinduló alap annak irányában, hogy anyaként ne borulj ki, hogy ne legyél egyre feszültebb, és ne menetelj a kiégés felé.
A coaching folyamtokban pedig ezt bontjuk tovább, és haladunk abba az irányba, hogy az a szerepfelsorolás szépen átalakuljon úgy, ahogy azt te szeretnéd. Minden válasz ott van benned, de sokszor, amikor ülünk a probléma mélyén ezt nehéz észrevenni. De ha ott van melletted egy jó coach, aki fogja a kezedet, hidd el képes vagy rá, hogy megéld a számodra legjobb önmagadat.